نقش فرش در دکوراسیون داخلی چیست؟

از آنجاییکه فرش های خوب و باکیفیت از قیمتهای نسبتا بالایی نیز برخوردارند میتوان گفت در اکثر مواقع تهیه یک فرش مناسب انتخابی دائمی و یا طولانی مدت محسوب می شود بنابراین باید دقت کافی را در تهیه و خرید آنها به عمل آورد. بی شک فرش ها و قالیچه ها نقش بسزایی در دکوراسیون داخلی خانه ها دارند بطوریکه اگر با دقت و متناسب با سایر وسایل موجود در منزلتان انتخاب شوند به طرز معجزه آسایی به زیبایی فضایتان می افزایند در حالیکه با انتخاب اشتباه فرش ، ممکن است تناسب و زیبایی کل فضای مورد نظرتان از بین برود و همچنین سایر وسایل نیز جلوه خود را از دست خواهند داد.

استفاده از فرش راهی آسان برای روح بخشیدن و ایجاد گرما به هر فضایی میباشد بنابراین بهتر است با نکات مهم در رابطه با انتخاب نوع فرش متناسب با فضایی که دارید آشنا شوید تا دکوراسیون داخلی جذابی داشته باشید. در ابتدا بهتر است با نکاتی در رابطه با انتخاب فرش مناسب با نوع دکوراسیون داخلی آشنا شوید :

 

اندازه فرش

باید بدانید بر خلاف تصور خیلی از افراد استفاده از فرش های خیلی کوچک برای فضاهایی با مساحت کم نه تنها به بزرگ جلوه دادن آن کمک نخواهد کرد بلکه باعث میشود فضای مد نظرتان کوچکتر نیز نشان داده شود. انتخاب اندازه متناسب فرش در دکوراسیون داخلی هر فضایی بسیار اهمیت دارد چراکه به تنهایی میتواند باعث زیباتر شدن فضا و یا ایجاد جلوه ای نامتناسب شود. برای مثال سعی کنید سایز فرش اتاق پذیرایی خود را بگونه ای انتخاب نمایید که حداقل پایه های جلویی مبل ها روی آن بیاید و یا در اتاق خواب فرشی بیندازید که به محض پایین آمدن از تخت پایتان بر روی آن قرار گیرد.

 

خالی گذاشتن برخی از فضای خانه

بهتر است برخی از فضاهای خانه خود مانند لبه دیوارها را خالی نگه دارید چراکه وجود فضای خالی مناسب ، سبب بزرگ تر و زیباتر شدن خانه تان خواهد شد.

 

انتخاب فرش متناسب با نوع کاربری اتاق

نوع کاربرد اتاقی که در نظر دارید نیز در انتخاب فرش آن موثر خواهد بود ، برای مثال برای اتاق ناهارخوری بهتر است از فرش هایی با طیف رنگی بیسکویتی و برای اتاق نشیمن از فرش هایی با تم رنگی خنثی استفاده نمایید. در صورتی که کودکتان هنوز نوپاست نیز بهتر است برای اتاق آن از فرش هایی با تم های تیره رنگ و با طرح های شلوغ بهره بگیرید.

 

ایجاد تضاد

گاهی هم طرح و یکرنگ بودن همه وسایل در یک محیط باعث بی روح شدن فضا خواهد شد ، بنابراین بهتر است جهت ایجاد حس شادی و جذابیت بیشتر فرشی انتخاب نمایید که طرح و رنگ آن با سایر وسایل کمی در تضاد باشد.

 

استفاده از رنگ های مکمل فرش

استفاده از رنگهای مکمل روش بسیار مناسبی برای زیبا تر کردن فضا میباشد ، برای این منظور می توانید بعد از انتخاب فرش مورد نظرتان سایر وسایل مانند کوسن های مبلمان و یا پرده را با رنگ های مکمل آن تهیه نمایید.

 

زمان خرید فرش

برای آسان تر شدن کار طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود بهتر است در قدم اول فرش خود را خریداری نمایید و مابقی وسایل را با نوع طرح و نقش آن تهیه کنید چراکه معمولا تهیه فرش در آخرین مرحله کاری سخت و زمان بر میشود ، اگر هنوز از نوع دکوراسیون خود مطمئن نیستید میتوانید رنگ فرش خود را رنگی خنثی انتخاب نمایید.

 

ثابت نگه داشتن فرش

ثابت ماندن فرش و تغییر نکردن جای آن نیز از نکات مهم میباشد. برای این منظور میتوانید از فرش های که پشتشان دارای لاتکس طبیعی هست استفاده کنید ( ضد لغزش هستند )

 

انتخاب فرش راهرو ها

اگر قصد دارید فضای راهروی خود را فرش کنید از آنجاییکه دکوراسیون داخلی راهرو ها کمتر به چشم می آید بهتر است از فرش هایی با طرح های شلوغ و ممتد بهره بگیرید.

انتخاب فرش مناسب با سبک زندگی

فرهنگ و سبک زندگی شما عامل تاثیرگذار دیگریست در انتخاب نوع و رنگ فرش ، اگر عادت دارید با کفش بیرون در خانه رفت و آمد داشته باشید و یا میهمانی هایتان به گونه ایست که اکثرا با کفش بر روی فرش پا میگذارند ، اگر کودک نوپایی دارید و یا از حیوانی خانگی نگهداری میکنید ، بهتر است فرشی انتخاب کنید که طیف رنگی آن تیره و سایز آن کوچک باشد چراکه علاوه بر دیر تر نشان دادن کثیفی ، شستشوی آسان تری نیز خواهد داشت.